Stephen Stills anno 1970

31. juli 2012

Torben anmelder den seneste CD/DVD-udgivelse fra veteranerne Crosby, Stills & Nash og trækker hjertetråde fra den allerede dengang i 1970 meget roste koncert, som trekløveret gav i Falkoner Teateret for en lille heldig skare og frem til i dag, hvor d’herrer er vissent grå i toppen, men stadigvæk har saft og kraft ved engagementets og musikalitetens rodnetværk. Og den respektfulde beskrivelse af guitaristen Stephen Stills fik mig til at tænke på – og finde i pladereolen – Stephen Stills debutsoloalbum fra netop 1970. Denne plade, der altid har været en af mine yndlingsplader, understreger, hvorfor Jimi Hendrix – som i øvrigt spiller med på pladen (på nummeret "Cherokee") – havde stor respekt for Stills. Er man i tvivl bør man lytte til pladen – fx til det 5 minutter og 26 sekunder lange akustiske nummer "Black Queen", hvor Stills alene spiller og besynger en berømt tequila, der givetvis har været inspirerende under indspilningerne….

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 kommentarer

  1. torben bille kommentarer:

    Også et af mine favoritalbums. Vi er et par stykker, der glæder sig til at se ham blive rehabiliteret med det bokssæt, Graham Nash er ved at sammenstykke.

  2. capac kommentarer:

    @Torben: Bestemt. Alle hans svage øjeblikke til trods, så fortjener han en rehabilitering.

Skriv en kommentar

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

læst 72 gange
Side 1 af 11
7893